17 листопада – Міжнародний день студента

Новина опублікована: 16.11.2020р. о 20:36

Міжнародний День студента відзначається 17 листопада. Цього дня в 1939 році фашисти заарештували і розстріляли лідерів чеського Союзу студентів.

В Україні традиційно святкують два дні студента - один 17 листопада, а інший - 25 січня. Але Міжнародне свято студентства відмічають у всьому світі в листопаді.

Історія свята
Усе почалося з розгону поліцією і підрозділами СС мирної демонстрації з нагоди 21 річниці створення Чехословацької Республіки 28 жовтня 1939 року в Празі, під час якого був тяжко поранений студент медичного факультету Ян Оплетал. 11 листопада він помер. Його похорон, який проходив 15 листопада, перетворився у протест проти окупації, у якому взяли участь тисячі людей. Знову дійшло до сутичок з поліцією. Наступного дня у Берліні відбулася нарада за участю Адольфа Гітлера, на якій було прийнято рішення закрити чеські вищі навчальні заклади «на три роки», хоча насправді вони відкрилися тільки після перемоги над нацизмом. Майно університетів підлягало конфіскації. 17 листопада відбулися масові арешти чеських студентів у Празі та інших університетських містах. 9 провідних представників студентських організацій було страчено в празьких в'язничних стінах, понад 1200 арештовано і наступного дня відправлено в Заксенгаузен. В гуртожитки вривалися солдати, чинили над студентами побиття, потім вивозили їх на околиці Праги, де насилля продовжилося, студентів змушували падати, а німці чоботами наступали їм на шиї. На вулиці був мороз, а деякі студенти були в піжамах. Гуртожитки з іноземцями і жінками насилля не зачепило.
На своїх зборах 1941 року в Лондоні Міжнародна Рада Студентів прийняла заяву, у якій день 17 листопада в пам'ять про події в Чехії було оголошено Міжнародним днем студентів. Відтоді міжнародне студентство просуває ідею визнання 17 листопада міжнародним днем студентів на рівні ООН.
На честь цих подій на Всесвітньому конгресі студентів і був встановлений Міжнародний День студентів.

В Україні 17 листопада стали відзначати як День студента 20 років тому - з 1999 року згідно з указом президента № 659/99 від 16 червня 1999 року.


Колектив ДНЗ «МЦ ПТО» бажає вам енергійного творчого життя, здоров’я, радості, щасливої студентської юності, вірних друзів, гарної долі!
Нехай щастить вам на всіх життєвих дорогах! Нових видатних успіхів вам, дорогі наші здобувачі освіти!