Поширені запитання-відповіді

 1. У якому віці можна вступити у профтех?

Вступити на навчання у заклад профосвіти можна на основі свідоцтва про базову або повну загальну середню освіту, тобто з документом після 9-го або 11-го класу. Загалом для вступу немає жодних вікових обмежень.

Отримати професійну освіту можуть як вчорашні випускники шкіл, так і дорослі, які хочуть підвищити кваліфікацію або змінити фах.

2. Які документи потрібні для вступу?

У Типових правилах прийому до профтехів визначений перелік документів, які учень має подати обов'язково. Однак заклад може розширити цей список, затвердивши свої правила прийому на базі Типових.

Обов’язкові документи для вступу:

 1. заява
 2. оригінал або копія свідоцтва про закінчення 9-го або 11-го класу
 3. 6 фотокарток 3х4
 4. медична довідка
 5. копії документів, що підтверджують право на пільги (за наявності)
 6. копія паспорта чи ID-картки (пред'явити при вступі).

Цього року вступники можуть подавати копії документів у кілька закладів одночасно.

Особисто потрібно пред'явити документ, що посвідчує особу та громадянство (паспорт-книжечку, ID-картку), а також документ, що посвідчує спеціальний статус особи.

Для тих, кого направляють на навчання підприємства, установи або організації, додають до заяви про вступ відповідний документ.

3. Навчання у закладі профосвіти є безкоштовним чи платним?

Отримати професійну освіту безоплатно можна вступивши на місця державного або регіонального замовлення. Інші місця, які йдуть понад державне/регіональне замовлення, оплачуються за кошти фізичних або юридичних осіб (тобто за контрактом).

Навчаючись за державним/регіональним замовленням ви також отримуватиме стипендію. У 2020 році її розмір складає майже 500 гривень. Учні визначених категорій також мають право претендувати на соціальну стипендію. Крім того, під час навчання студенти проходять оплачувану практику на підприємствах, установах, організаціях.

4. Чи потрібно складати ЗНО для вступу?

Ні, не потрібно. Зазвичай відбір вступників проходить за рейтинговими списками. Їх формують за результатами середнього бала шкільного свідоцтва, співбесіди, вступних випробувань тощо.

За професіями, де є завищений попит, приміром, кухар, перукар чи автослюсар, у закладах можуть проводитися додаткові конкурсні випробування. Після них приймальна комісія оголошує рекомендованих до зарахування впродовж 5 днів. Оскаржити результати можна впродовж 3 днів.

5. Як проходить вступ громадян, які мешкають на тимчасово окупованих територіях Криму та Донбасу?

Вступники, які проживають на тимчасово окупованій території Донбасу чи Криму, можуть вступати до українських закладів профосвіти за спрощеною процедурою.

Вступ проходить без паспорта, результатів ЗНО або свідоцтва про шкільну освіту. Вступнику треба звернутися до освітнього центру “Крим-Україна” або “Донбас-Україна”, заповнити освітню декларацію та скласти ДПА з української мови та історії України, а також предмету на вибір.

Важливо, що навчатися на бюджеті можна лише за умови, якщо вступаєте у державний чи комунальний профтех на денну форму.

Алгоритм вступу такий:

 1. обрати професію та заклад, де її можна опанувати. Там обов'язково має працювати освітній центр “Донбас-Україна” або“Крим-Україна”. Перелік освітніх центрів є на сайті МОН https://bit.ly/2xcX5i7
 2. особисто подати заяву в освітній центр
 3. за відсутності документа про освіту державного зразка та додатка до нього — скласти у школі, яку визначить освітній центр, державну підсумкову атестацію та отримати свідоцтво про базову або повну загальну середню освіту державного зразка
 4. стати учнем закладу профосвіти та розпочати навчання

Під час звернення до освітнього центру вступник має пред'явити свідоцтво про народження. Усі документи, які передбачені Правилами прийому закладу профосвіти, мають бути подані до навчального закладу впродовж 3-х місяців після початку навчання. У разі неподання цих документів у встановлений строк учня відраховують із закладу.

МОН України нагадує, що дипломи та інші освітні документи, видані на тимчасово окупованих територіях Донецької і Луганської областей та АР Крим, не визнаються та не мають юридичної сили ні в Україні, ні в інших країнах світу.

6. Існують різні типи закладів профосвіти: училища, ліцеї, центри, комбінати тощо. Чи є між ними різниця?

Так, різниця є. Випускники вищих професійних училищ або центрів професійної (професійно-технічної) освіти певного рівня акредитації можуть отримати, зокрема, диплом фахового молодшого бакалавра. Випускники інших закладів профосвіти отримують тільки дипломи кваліфікованого робітника.

7. Який документ отримують випускники закладів профосвіти (що написано у дипломі)?

Після випуску ви отримаєте диплом державного зразка, де зазначається здобутий рівень освіти — “кваліфікованого робітника” або “фахового молодшого бакалавра” з певної професії чи спеціальності.

8. На які пільги при вступі я можу розраховувати?

Вступити поза конкурсом до закладів профосвіти можуть:

 1. особи, яким відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» надано таке право
 2. діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування
 3. діти з інвалідністю та особи з інвалідністю, яким не протипоказане навчання за обраною професією (спеціальністю)
 4. особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи
 5. вступники, які мають таке право відповідно до ЗУ “Про підвищення престижності шахтарської праці”
 6. діти, чиї батьки загинули або отримали інвалідність на вугледобувних підприємствах (за умови вступу гірничі професії, спеціальності)
 7. діти військовослужбовців або правоохоронців, які загинули під час виконання службових обов'язків

9. Коли починається прийом документів для вступу в профтех і коли закінчується?

Заклади самостійно визначають терміни прийому документів від вступників. Однак вступна кампанія має завершитися до початку занять, тобто до 1-го вересня. Щоб дізнатись, коли починається прийом документів в заклад освіти, зателефонуйте до цього закладу або зайдіть на його сайт і дізнайтесь всю необхідну інформацію.

10. Скільки триває навчання?

Отримати освіту в профтеху можна у період від 6 місяців до 4-х років. Усе залежить від професії, яку ви обрали, наявного на момент вступу рівня освіти та кваліфікації, яку хочете опанувати.

11. Чи може вступити у профтех доросла людина? Є якийсь алгоритм?

Так, навчатися у закладі профосвіти можуть дорослі, які хочуть підвищити свою кваліфікацію вже наявної робітничої професії, опанувати нові навички або повністю змінити фах. Для цього потрібно обрати профтех, у якому є професія, яка вас зацікавила. Перелік закладів у розрізі регіонів є тут: https://registry.edbo.gov.ua/prof/

А тут можна знайти заклад, відсортувавши за містом і професією: https://registry.edbo.gov.ua/search/

Далі вам потрібно звернутися до адміністрації закладу освіти і пояснити, що ви хочете. У закладі профосвіти зараз можна опанувати конкретну навичку на короткотермінових курсах. Також можливо пройти повний навчальний цикл і отримати документ державного зразка після випуску. Крім того, дорослі можуть навчатися за індивідуальним навчальним планом без відриву від основної роботи. Пройти навчання у профтеху можна в будь-який період навчального року, не прив’язуючись до 1-го вересня.

Важливо, якщо ви вже маєте освіту (вищу чи професійну), потрібно, щоб заклад, де ви плануєте навчатись, мав ліцензію МОН на перепідготовку, підвищення кваліфікації за обраною професією.

Якщо ви старше 45 років, ви можете також у центрі зайнятості отримати ваучер на навчання. Більше інформації за посиланням.

12. Як вступити у профтех?

Спочатку потрібно визначитися з професією, яку хочете здобути. Для цього, наприклад, можна почитати профорієнтаційні буклети http://bit.ly/proforiyentaciya або пройти спеціальні тести http://bit.ly/vybir-profesiyi

Далі треба обрати заклад освіти, у якому її можна здобути. Інформація про перелік професій є на сайтах закладів, у реєстрах ЄДЕБО https://registry.edbo.gov.ua/prof/, у місцевих департаментах або управліннях освіти. Там також можна з'ясувати умови вступу до закладу, термін прийому заяв, наявність конкурсних випробувань, які документи треба подавати для вступу тощо.

Оскільки кожен заклад профосвіти затверджує свої Умови вступу, їхні адміністрації проводять для вступників Дні відкритих дверей. Там вступників ознайомлять із матеріально-технічною базою закладу, розкажуть про зміст навчання, наявність гуртожитків, познайомлять із майбутніми викладачами, майстрами виробничого навчання тощо. Перелік таких заходів за регіонами є на сайті МОН.

13. На що потрібно звертати увагу під час вибору закладу?

Обираючи заклад для навчання, зверніть увагу на:

 1. матеріально-технічну базу
 2. можливість для навчання за дуальною формою: 70% практики на підприємстві, 30% — теорії у закладі
 3. наявність гуртожитків (за потреби)
 4. можливість для вступу за державним/регіональним замовленням
 5. відгуки учнів/випускників цього закладу

14. Якими є переваги навчання у закладі профосвіти?

У закладах профосвіти достатньо місць для навчання за кошти регіонального або державного замовлення, аби покрити запит вступників. Крім того, тут можна отримати затребувану на ринку праці професію за відносно короткий термін.

Серед інших переваг професійної освіти:

 1. швидке отримання професії (від 3 міс до 4-х років) та старт кар’єри
 2. безоплатне навчання та гуртожиток
 3. стипендія та оплачувана практика

15. Якщо я вступаю після 9-го класу, як я отримаю свідоцтво про повну загальну середню освіту?

У закладах профосвіти є можливість паралельно здобути повну загальну середню освіту.

Якщо учень вступив після 9-го класу (базовий рівень), упродовж 3-4 років він опановує програму повної загальної середньої освіти та освітню програму за стандартами робітничих професій. Також є можливість послідовно здобути 2-3 професії.

Завершується здобуття повної загальної середньої освіти складанням державної підсумкової атестації у формі ЗНО.

16. Чи обов’язково приходити у заклад, щоб отримати консультацію?

Ні, не обов’язково. Ви можете зв’язатися з працівниками приймальних комісій телефоном (номери є на сайтах закладів у розділі “Контакти” або “Зв’яжіться з нами”).

Деякі приймальні комісії заздалегідь збирають запитання від вступників та їхніх батьків через гугл-форми або на поштову скриньку закладу. Далі проводять вебінар в режимі онлайн, де надають відповіді на них.

Докладніше про вступну кампанію 2020: http://bit.ly/Vstup2020